SAĞLIK KÖŞESİ-ALOE VERA

Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden biri.

Yazar : Tarih : Okunma : 578 views Yorum Yap

Son dönemde adından sıkça duyabilirsiniz. Çeşitli kozmetik ürünlerin besin takviyelerinde, bakım ürünlerinde bol miktarda kullanılmaktadır. Bu bitki bazı karışımlara ilave edip içerik hem de harici kullanarak faydalanıyoruz. Çok eski zamanlarda alternatif tıpta çok sık kullanılan bir bitki piyasada çeşitli markaların aloe vera kremlerinin, aloe vera sabunların, şampuanları, jelleri, yağları ve güneş kremleri piyasada bulmanız mümkündür.

 

Faydaları: Tıp ve alternatif tıp dünyasında birçok araştırma yapılmış araştırmaların sonucunda oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir.

-Kanser tümörü ile savaşarak tümörlerin oluşmasına engeller.Çayı düzenli tüketildiğinde kanserli tümörlerin büyümesini engellediği de belirtilmektedir.

-Aloe vera kalp ve damar sağlığının korunmasında faydalı olduğunu kan akışını hızlandırma özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı engellenmesinde yardımcı olur. Oksijen sirkülasyonunun sağlıklı seviyelere ulaşmasını ve dengede tutulmasını sağlar.

-Sindirim sistemi için düzenli olarak tüketilirse hemoroid, kabızlık, bağırsak problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Mide ve böbrek sağlığının korunmasını destekler.

-Düzenli çayı içildiğinde yüksek kolesterolü düşürür ve seviyesini de dengede tutar.

 

-Cildi nemlendirir yüksek oranda nemlendirme özelliği olduğundan aloe vera jeli ile hazırlanan maskeler, sabunlar düzenli olarak kullanıldığında kuruluktan kaynaklanan kızarıklık ve dökülme gibi sorunların önüne geçer. Etken maddesi sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Sabunu kullanıldığında cildin doğal elastikiyetini korur. Cildin sarkmasını engeller. İçeriğinde yüksek oranda Yaşlılık kaynaklı yıpranma etkilerini azaltır. Aloe vera jeli ne az miktarda birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ekleyerek cildiniz için C vitamini bombası İçeren bir jel hazırlayabilirsiniz. Sivilce ve akneleri tedavi eder antibakteriyeldir. Jeli sivilcelerin üzerine uygulayarak hem ağrılarım hem de hızlı bir şekilde kurulmasını yardımcı olur. Cilt tonunu dengeler vitamin, mineral ve su sayesinde cildinizdeki renk eşitsizliklerini ortadan kaldırarak cilt tonunun dengelenmesine kızarıklık görüntüsünü azaltır. Ciltteki yağ kaynaklı parlaklığı giderir. Aloe verayı kil ile karıştırıp maske cildinize uyguladığınızda fazla yağını alır. Sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Temizleme ürünleri ve sabunlar bebeklerin hassas ciltleri İçin oldukça uygundur.

 

-Güneş yanıklarında antibakteriyel özelliği olduğundan yanma ve kaşıntı hissini yok eder. Yaralanma ve kesik tedavisinde kullanılır.

 

-Stresle Savaşma da yardımcı olur.

 

-Radyasyondan kurur, ortamı temizler.

 

-Saç sağlığını korur ve saçı köpeklerden arındırır bunun için duştan önce saç diplerine aloe vera jeli uygulamanız 15 30 dakika beklemeniz yeterli ciddi anlamda döküntü ve kepek sorunu yaşıyorsanız şampuanınızın içine aloe vera jeli koyabilirsiniz. Saçınızı düzleştirmek için bir miktar aloe vera üzeri kuru saça sürün saçınızın elektriklenmesini ve şekil aldığını kabarmadığını görürsünüz. Aloe vera jelinin içine birkaç damla limon suyu katarak doğal bir jöle elde edebilirsiniz.

 

Zararları: Uzun süre fazla kullanıldığında kas güçsüzlüğü yapar tansiyon düşer ishal eder böbrek problemlerine sağlıksız kilo kaybına neden olur alo veri ekstresi ve yaprağı karaciğer sorunlarına neden olur. Kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Hamileler Ve emzirenler kullanması uygun görülmemiştir.

 

KAYNAK:

https://www.makaleler.com

Neriman Ethemoglu Neriman Ethemoglu (nerimnethmglu@hotmail.com) Websitesi