Damla Gönüllük Hareketi Projesi gençlerin yaşam kalitesini arttırıyor

2 bin 160 gönüllü ile 360 Bin kişiye ulaşılması hedeflenen projede yerli ve yabancı gönüllü gençler, proje kapsamında gidilecek illeri, yöre halkını ve o yöredeki farklı kültürleri daha iyi tanıma fırsatı elde etmiş ve kültürler arası kaynaşma sağlanıyor.

Damla Gönüllük Hareketi Projesi gençlerin yaşam kalitesini arttırıyor
Yazar : Tarih : Okunma : 105 views Yorum Yap

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünce yürütülen Damla Gönüllük Hareketi Projesi; gönüllü gençlerin herhangi bir maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu değerlendirilen sosyal faaliyetleri kapsıyor.

 

 

2019 yılında 2 bin 160 gönüllü ile 360 Bin kişiye ulaşılması hedefleniyor

 

Şuana kadar 808 katılımcı ile 21 program gerçekleştirildiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, “20-29 Eylül tarihleri arasında 164 kadın katılımcı ile Bursa, Eskişehir, Aksaray ve Kırşehir illerinden program devam etti. 2019 yılı içerisinde 17 Mayıs- 15 Aralık tarihleri arasında Kayseri, Sivas, İstanbul, Kocaeli, Kırklareli, Şırnak, Hakkari, Kars, Şanlıurfa, Bitlis, Çankırı, Çorum, Yozgat, Samsun, Bolu, Bartın, Kastamonu, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Bursa, Eskişehir, Aksaray, Kırşehir, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Kütahya, Burdur, Antalya, Mersin, Karaman, Osmaniye, Muğla, Denizli, İzmir olmak üzere toplam 36 ilde 39 program gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Program çerçevesinde. 2 bin 160 gönüllü ile 360 Bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir” dedi.

 

 

Gönüllülük faaliyetleri gerçekleştiriliyor

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, “Proje kapsamında; okul ziyaretleri, Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyareti, Sevgi Evi ve Çocuk Evleri ziyaretleri, köylerde okul ziyaretleri, Kur’an kurslarında çocuklarla çeşitli aktiviteler ve köy halkı ile bir araya gelme, kimsesiz ya da yalnız yaşayan yaşlıların ev ve bahçe temizliklerinin yapılması, kuş yemliği yapma etkinliği, mezarlık ve şehitlik ziyareti ve çevre temizliği, köy okulu duvarlarına resim çizme ve dezavantajlı ailelerin ziyaretleri, kurum ziyaretleri gibi gönüllülük faaliyetleri gerçekleştirilmektedir” gençlerin hevesli olmalarının kendilerini de mutlu ettiğini söyledi.

 

 

Unutulmaya yüz tutan insanî ve manevî değerler su yüzüne çıkarılıyor

 

Edinilen bilgiye göre; “Damla Gönüllülük Hareketi” projesi ile katılımcı gençlerin kişisel gelişimlerine ve merhamet duygularının gelişimine katkı sağlanmasının yanında; farklı kültürlerin kaynaşması ve gönüllülük çalışmalarıyla toplumdaki farkındalığı arttırarak, son dönemlerde unutulmaya yüz tutan bazı insanî ve manevî değerleri tekrardan su yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır. Proje ile gençlerimizin başta spor, zaman yönetimi, tertip ve düzen, kişi haklarına riayet gibi bir takım alışkanlıklar edinmelerine katkı sunulmaktadır.

 

 

Yerli ve yabancı gönüllü gençler, proje kapsamında gidilecek illeri, yöre halkını ve o yöredeki farklı kültürleri daha iyi tanıma fırsatı elde etmiş ve kültürler arası kaynaşma sağlanmaya devam etmektedir.

 

admin admin (urfasonhaber@gmail.com)